Hrvatski Domoljub
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Keywords

Latest topics
» Najbolji hrvatski tamburaši,Slavonia band,Škoro..
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 23:04 by Bičo

» UB40,Santana,Sting..
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 23:03 by Bičo

» Colonia,Oliver,Mišo,Jole..
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 23:02 by Bičo

» Mate Bulić,Thompson..
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 23:00 by Bičo

» Karikature.
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 22:56 by Bičo

» Audi,Bmw,Fiat,Vw,Opel.
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 22:54 by Bičo

» Prevencija,psiha.istraživanja.
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 22:52 by Bičo

» Bliski susreti,ukazanja.ufologija.
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimečet 07 stu 2013, 22:50 by Bičo

» Javelin Missile,M-134 Minigun..
Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. I_icon_minitimesub 07 ruj 2013, 11:52 by Bičo

travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Affiliates
free forum


Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac.

Go down

Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac. Empty Obljetnica smrti 'Irca' Thomasa Crowleya: nadmudrivao Arkanovce, vojnicima bio kao otac.

Postaj by Bičo pon 10 lip 2013, 15:15

Legenda Domovinskog rata

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kad smo bili u Škabrnji na nas je pucao snajper. 'Irac' je rekao: 'To nije srpski, to je ruski specijalac.' On je razlikovao stvari koje mi nismo mogli. Znao je nevjerojatno procijeniti što će se dogoditi. Cilj mu je bio maksimalno nas obučiti; govorio nam je da ne možemo biti dobri hrvatski vojnici ako ne vladamo vojnim vještinama – priča nam poručnik Miro Vrkljan, suborac jedne od ikoni Domovinskog rata, Thomasa Crowleya 'Irca'.

Danas (ponedjeljak) Hrvatska obilježava 18. obljetnicu Crowleyeve smrti. Njegovi suborci okupili su se i zajedno pogledali TV kalendar, koji je objavio prilog o 'Ircu' te položili vijenac na njegov grob. Crowley je rođen 1949. godine u Manchesteru, a kao profesionalni vojnik služio je u SAS-u, Saudijskoj Arabiji, Rodeziji, Angoli... U Hrvatsku je došao 1991. godine kada je na televiziji vidio kako tenk JNA gazi crvenog fiću.

- Kada je došao u HOS nitko nije znao tko je, a mi smo bili sumnjičavi na one koji dolaze sastrane. No, u samom startu je pokazao da zna sto puta više nego mi. Sve nam je detaljno objašnjavao i obrazlagao, akcije koje je vodio uvijek su bile uspješne. Normalno, stekli smo povjerenje u njega jer je bio profesionalac. U međuvremenu smo doznali tko je, što je, otkud je došao – prisjeća se Vrkljan.

'Bio je vragolan'

Nakon obrane Zapadne Slavonije Crowley je otišao na drniško bojište. Kasnije je sudjelovao u borbama na livanjskom i kupreškom ratišku, u Mostaru, Maslenici, Škabrnji...

- Bio je za takvog jednog ratnika iznimno ugodan čovjek, džentlmen. Starijim ženama je ljubio ruke, a mi smo se smijali. Kad je vidio malu djecu, kupovao im je čokoladu. Uvijek se zafrkavao. Bio je, da tako kažem, vragolan. Sakrivao je ljudima upaljače, cigarete, pa smo se tome zajedno smijali – priča nam Miro Vrkljan. Pitali smo ga pamti li posebno neku dogodovštinu sa 'Ircem'.

- Posebno pamtim kada smo bili u Škabrnji na Ražuljovojjoj glavi i imali bliski susret sa Arkanovcima. Crowley je rekao da miniramo rovove, a mi se čudili zašto, pa tu nitko neće biti. Rekao nam je: 'Samo me poslušajte i učinite to.' Kada su Arkanovci došli, on je minobacačem ispalio dva-tri projektila prema njima i oni su skočili u rovove. To su te finese koje je znao. I tako je cijelo vrijeme razmišljao.

'Kao da vam pogine otac'

Vrkljan smatra da je Crowley postao jedna od legendi Domovinskog rata jer je bio iznimno kvalitetan vojnik sa širokim spektrom znanja. Nažalost, života ga je koštala mina. I to ona koju je sam postavio. Na nju je naletio 10. lipnja 1995., upravo kada je dobio rješenje za dobivanje stana u Splitu.

- Prvo nisam vjerovao da se to uopće moglo dogoditi tom čovjeku. Već je dotad bio sedam puta ranjen. To nije bila neka opasna akcija. Međutim, moj prijatelj i kum je bio uz njega kad se to dogodilo i sve mi je opisao. On nam je bio više od prijatelja. Svima nam je bio kao otac. Družili smo se četiri godine. Kao da vam pogine otac – kaže Vrkljan.

Crowleya je u prosincu prošle godine posmrtno odlikovao predsjednik Ivo Josipović odlikovanjem Reda Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom. Naš sugovornik smatra da od Thomasa Crowleya mnogo mogu naučiti i mlađe generacije.

- Mogu naučiti kako biti uzoran čovjek i to što radite, raditi profesionalno i temeljito. A u Hrvatskoj ljudi na funkcije dolaze politički i tu nema sreće.

dnevno.hr
Bičo
Bičo
Admin

Broj postova : 1405
Join date : 23.03.2013
Age : 48
Lokacija : Vukovar

https://hrvatski-domoljub.forumhr.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.